Podatek dochodowy od osób fizycznych stanowi jeden z najpowszechniej występujących należności finansowych na rzecz skarbu państwa. Ogólnie rzecz biorąc, każdy podatnik posiadający zyski z różnego rodzaju źródeł jest prawnie zobowiązany w określonej formule i do określonego terminu przedstawić ich wykaz urzędowi skarbowemu. W zależności tymczasem od wysokości owych zysków mogą Państwo liczyć na zwrot nadpłaty bądź zostać zobligowani do uregulowania potencjalnej niedopłaty.
Jakie dochody obejmuje podatek PIT?
Zdecydowanej większości ludzi podatek dochodowy od osób fizycznych kojarzy się z dochodem zarobkowym uzyskanym wskutek wynagrodzenia w ramach stosunku pracy lub zlecenia. W rzeczywistości jednak ustawa o PIT określa dużo więcej przypadków, w których nasz zysk może podlegać opodatkowaniu. Ogółem, PIT jest stosunkowo szerokim terminem, obejmującym swoim pojęciem takie dochody, jak środki finansowe otrzymane w konsekwencji najmu czy dzierżawy, uzyskiwania emerytury bądź też renty, odpłatnego zbycia rzeczy ruchomej lub nieruchomości, pozarolniczej działalności gospodarczej lub wygranej w grze hazardowej (zakładach bukmacherskich, loterii itp.). Z każdego dochodu tego typu powinniśmy się rozliczyć przed urzędem skarbowym, a wykazaniu tego służbą specjalne deklaracje PIT. Najpowszechniejszym formularzem jest PIT-37, czyli deklaracja z zarobku na skutek zatrudnienia, obecnie ustalana na podstawie PIT-11, którego przesłanie zarówno podatnikowi, jak i fiskusowi, należy do obowiązku płatnika (najczęściej podmiotu zatrudniającego).
Jak rozliczyć PIT?
Rozliczenie podatku dochodowego tyczy się roku poprzedniego w stosunku do roku, w którym składamy oświadczenie o dochodach. Określa się go mianem roku rozliczeniowego. Ustawa o PIT mówi, że poprawnie uzupełnioną deklarację PIT-37 należy przedłożyć urzędowi skarbowemu maksymalnie do ostatniego dnia kwietnia roku następującego po roku rozliczeniowym. Jeżeli więc rozliczamy nasze dochody z roku 2022, należy zrobić to maksymalnie do 30 kwietnia roku 2023. Z kolei PIT-11, czyli bazę dla PIT-37, płatnik jest obowiązany zatwierdzić i przesłać maksymalnie do końca miesiąca lutego roku następującego po roku rozliczeniowym.
By rozliczyć PIT, wcześniej w zdecydowanej większości przypadków wiązał się on ze żmudnymi procedurami i wysokim ryzykiem błędów. Formularze PIT nie należą bowiem do prostych, a to w następstwie rodziło nieraz potrzebę skonsultowania się z wykwalifikowanymi księgowymi. Usługę taką należało opłacić, wobec czego samo prawidłowe wypełnienie PIT-37 tyczyło się wydatków. Osoba chcąca ich uniknąć przeważnie musiała mieć nieprzeciętne kompetencje z zakresu księgowości oraz doświadczenie w uzupełnianiu formularzy PIT. Obecnie jednak jest to sposób przestarzały, archaiczny, zazwyczaj wykorzystywany przez przedsiębiorców i osoby prywatne mające naprawdę dużą liczbę źródeł zysków. Na dzień dzisiejszy rozliczenie PIT 2022 mogą Państwo wykonać o wiele szybciej i bezpłatnie.
Rozliczenie PIT 2023 w nowoczesnej formule
PITy 2023 najszybszą metodą można rozliczyć na dwa sposoby. Pierwszym, dość przystępnym, niemniej nadal będącym udoskonalanym, jest uzupełnienie oświadczenia w oparciu o rządowy instruktaż i platformę na stronie www.podatki.gov.pl. Drugim natomiast jest skorzystanie z wyspecjalizowanego portalu PITax.pl, gdzie wszystkie nasze dane podatkowe zostaną starannie przeanalizowane, a w oparciu o nie algorytm wygeneruje gotową deklarację PIT-37. Jeżeli chcesz być spokojny o swoje podatki w 2023, rozlicz PIT na PITax.