HomeDomek do 35m2 i jego zaletyInwestycjeDomek do 35m2 i jego zalety

Domek do 35m2 i jego zalety

Jeszcze do niedawna domek jednorodzinny był synonimem dużego metrażu. Wszystko zmieniła obecna sytuacja. Rosnąca inflacja, a co za tym idzie – ceny działek i materiałów budowlanych spowodowały, że budowa domu, nawet tego letniskowego, to ogromny wydatek. Jednocześnie, po pandemii wiele osób zapragnęło uciec z ciasnych mieszkań w blokach. Stąd duża popularność domów do 35 metrów kwadratowych. Sprawdź, jakie są zalety takiej nieruchomości (zobacz ubezpieczenia).

Mniej formalności

Na popularność domków do 35 metrów kwadratowych wpłynęło bez wątpienia uproszczenie procedur. Chodzi o tzw. “dom na zgłoszenie”. W przypadku projektu i budowy domku letniskowego to spore uproszczenie. Nie trzeba powiem zgłaszać projektu wykonanego przez architekta, ani nawet zatrudniać kierownika budowy. Wystarczy najprostsza mapa i odręcznie wykonany szkic. Co więcej, postawienie domku letniskowego do 35 metrów kwadratowych nie wymaga pozwolenia na budowę. Wynika to jasno z przepisów prawa budowlanego:

„Art. 29.1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:(….)

2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500m2 powierzchni działki”.

Warto dodać, że w pierwszym kwartale 2023 roku mają wejść w życie przepisy, dzięki którym bez pozwolenia będzie można zbudować każdy dom, bez względu na jego metraż i przeznaczenie.

Tańszy w budowie i utrzymaniu

Mniejszy dom to oczywiście mniejsze koszty budowy, choćby ze względu na mniejszą ilość potrzebnych materiałów. Oczywiście pod warunkiem, że projekt będzie przemyślany, tzn. prosty i funkcjonalny. Jak już wspominaliśmy, budując domek do 35 metrów kwadratowych, nie musisz zatrudniać kierownika budowy, ani tracić pieniędzy na profesjonalny projekt. To spora oszczędność. Co więcej, możesz wdrożyć również inne rozwiązania, które pozwolą Ci zaoszczędzić. Takim przykładem są panele fotowoltaiczne. Dzięki nim będziesz produkować prąd ze słońca.

Możliwość posiadania ogródka

Chociaż domek do 35 metrów przypominają metrażem raczej kawalerkę niż pełnoprawną nieruchomość, ma inne zalety. Do tych najważniejszych zalicza się bez wątpienia, możliwość zagospodarowania przestrzeni wokół. Może to być piękny ogródek z własnym warzywnikiem, niewielki sad czy plac zabaw dla dzieci.

Domek do 35 metrów kwadratowych – ograniczenia

Chociaż domek do 35 metrów kwadratowych ma sporo zalet, to jednak trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim musi być to budynek parterowy, a jeśli już zdecydujesz się na niewielkie poddasze – może to być jedynie poddasze nieużytkowe. Oznacza to, że takie pomieszczenie może być składzikiem, ale już nie kuchnią czy pokojem.

Domek do 35 metrów kwadratowych – podsumowanie

Domek do 35 metrów to doskonały wybór dla osób, które mieszkają w bloku i marzą o własnej przestrzeni, gdzie będą mogły odpocząć i spędzić czas na łonie natury.

Jednak bez względu na to, czy chodzi o mieszkanie w bloku, czy dom jednorodzinny, warto pomyśleć o zabezpieczeniu nieruchomości. W jaki sposób? Dobrym pomysłem może okazać się ubezpieczenie mieszkania lub domu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *