HomeZalety założenia własnej działalności gospodarczej w NiemczechFinanseZalety założenia własnej działalności gospodarczej w Niemczech

Zalety założenia własnej działalności gospodarczej w Niemczech

Rozważasz wyjazd zarobkowy do Niemiec, ale nie planujesz opuszczać Polski na stałe? Gewerbe to atrakcyjne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą pracować bez konieczności zmiany miejsca zameldowania. Europejskie stawki, wysoka kwota wolna od podatku, a przede wszystkim elastyczność – to tylko niektóre z korzyści, które przynosi prowadzenie działalności gospodarczej za zachodnią granicą. Sprawdź, dlaczego warto założyć Gewerbe w Niemczech!

Gewerbe – na czym polega?

Gewerbe, czyli Gewerbeanmeldung, to nic innego jak działalność gospodarcza, którą mogą założyć osoby fizyczne lub prawne na terenie Niemiec. Sam wybierasz, w jakiej branży chciałabyś działać – usługowej, handlowej czy przemysłowej. Możliwości jest naprawdę sporo, a do Gewerbe nie kwalifikują się jedynie osoby wykonujące wolne zawody (Freiberufler), czyli np. lekarze, prawnicy czy szeroko rozumiani freelancerzy.

Działalność gospodarcza w Niemczech – jak założyć?

Rejestracja Gewerbe wbrew pozorom jest bardzo łatwa, a cała procedura – transparentna. W celu założenia działalności wystarczy udać się do urzędu miasta, gdzie znajduje się oddział do spraw związanych z gospodarką. Do złożenia formularza potrzebujesz jedynie dowodu osobistego, zaświadczenia o zameldowaniu oraz – jeśli prawo tego wymaga – zezwoleń na wykonywanie specjalistycznych usług.

W przypadku braku meldunku założenie Gewerbe jest możliwe, ale będziesz potrzebował pomocy profesjonalisty. Warto zwrócić się do pośredników specjalizujących się w rejestracji firm na terenie Niemiec. Niezbędne będzie wskazanie adresu siedziby Twojej działalności, może to być zarówno prywatne mieszkanie, jak i biuro – wszystko zależy od specyfiki oferowanych usług.

Zalety Gewerbe w Niemczech

Co oprócz dużej elastyczności oferuje prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej za zachodnią granicą? Każdy, kto założy w taki sposób firmę może liczyć nie tylko na opłacalny zysk materialny, ale i społeczne benefity w postaci dostępu do wysokiej jakości usług i świadczeń.

Korzyści, które przynosi Gewerbe w Niemczech, to m.in.:

  • atrakcyjne świadczenia socjalne,
  • mniejsza liczba formalności,
  • niskie składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • wyższy poziom usług medycznych,
  • elastyczność w wyborze oferowanych usług,
  • łatwa rejestracja działalności,
  • niższy próg podatkowy,
  • niskie koszty zakładania działalności,
  • możliwość rezygnacji ze składek emerytalnych/rentowych.

Gewerbe w Niemczech – korzyści finansowe

Najbardziej kuszącym aspektem dla kolejnych osób szukających zarobku za granicą jest kwota wolna od podatku. W przypadku Niemiec próg podnosi się regularnie. W 2022 roku wynosił 9 984 euro, a w 2023 – 10 908 euro. Kolejny wzrost – tym razem o 696 euro – przewidziano na przyszły rok.

Jeśli remontujesz np. mieszkania, możesz postarać się o zwolnienie z podatku budowlanego, który wynosi 15% od usługi. Jak tego dokonać? Wystarczy odpowiednio wcześnie zadbać o odprowadzenie właściwej sumy do urzędu skarbowego, która będzie stanowić zaliczkę na rzecz podatku dochodowego. O zwrot kwoty możesz się ubiegać po złożeniu wniosku, ale tylko wtedy, kiedy nie masz na koncie żadnych zaległości i odsetek.

Założenie Gewerbe w Niemczech nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Ze względu na niskie koszty rejestracji (ok. 15-65 euro) środki oszczędza się już na samym początku. Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, posiada dużą swobodę wyboru w kwestii opłacania wszelkich składek. I choć ubezpieczenie zdrowotne jest konieczne, to emerytalne i rentowe już nie – wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Partnerzy serwisu:

Kryptowaluty2

© 2024  tradoro.pl - wszystkie treści w serwisie objęte prawem autorskim.
Pytania? Napisz do nas na adres: redakcja@medialink.pl