HomeDo czego służy e-Urząd Skarbowy?PodatkiDo czego służy e-Urząd Skarbowy?

Do czego służy e-Urząd Skarbowy?

E-Urząd Skarbowy to duże ułatwienie dla podatników, ponieważ pozwala na łatwe rozliczenie deklaracji przez internet. Cały proces jest bardzo prosty, jednak w praktyce użytkownicy muszą pamiętać o przygotowaniu kilku istotnych informacji (między innymi numeru PESEL i kwoty przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym rozliczany rok). Najlepiej więc skorzystać z intuicyjnego narzędzia, które przyspieszy cały proces, a przy okazji skontroluje, czy użytkownik nie popełnił żadnego błędu.

  1. Jakich informacji wymaga e-Urząd Skarbowy przy rozliczaniu PIT?
  2. Czy każdy podatnik może liczyć na automatyczne rozliczenie?
  3. Gdzie znaleźć dodatkowe informacje na temat e-Urzędu Skarbowego?
  4. Jak rozliczyć PIT samemu i całkowicie za darmo?

Dzięki poniższym wskazówkom unikniesz błędów przy rozliczaniu podatków. Zyskasz również możliwość uwzględnienia dodatkowych ulg, co przełoży się na mniejszy podatek.

Jakich informacji wymaga e-Urząd Skarbowy przy rozliczaniu PIT?

O ile urząd skarbowy online rzeczywiście upraszcza rozliczanie deklaracji, to jednak podatnik musi przygotować swój adres, numer PESEL lub NIP, kwotę przychodu osiągniętego za 2021 rok oraz PIT-11 od pracodawcy (lub inny dokument, w którym znajdą się dochody uzyskane w 2022 r.). Niektóre z tych informacji są niezbędne w celu zweryfikowania tożsamości. W sytuacji, gdy podatnik nie musiał rozliczać PIT za 2022 rok, jako wartość przychodu należy podać zero. Jeżeli jednak miało miejsce PIT rozliczenie, konieczne będzie przepisanie wartości z odpowiedniego pola. W przypadku PIT 37 chodzi o wartość, która znajduje się w polu 36., 38., 40. lub 72. Dla PIT 39 jest to pozycja 20., a dla PIT 40 57.

Czy każdy podatnik może liczyć na automatyczne rozliczenie?

Rozliczane automatycznie podatki gov eliminują konieczność składania zeznania rocznego przez osoby, których przychody / dochody rozliczane są tylko za pośrednictwem płatnika. Tym samym, jeżeli ktoś otrzymuje od pracodawcy PIT-11, to nie musi podejmować żadnych działań, aby e-Urząd Skarbowy dokonał za niego automatycznego rozliczenia deklaracji. Problem w tym, że w takich sytuacjach najczęściej pomijane są dodatkowe ulgi, przez co podatnicy muszą się liczyć z koniecznością zapłacenia wyższego podatku. Aby tego uniknąć, wystarczy na szczęście skorzystać z darmowego programu do PITów, który z jednej strony może wykorzystać gotowe dane, co pozwoli szybko przygotować ePIT, a z drugiej da możliwość wprowadzenia ewentualnych poprawek.

Na automatyczne rozliczenie nie mogą natomiast liczyć osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Mogą one bez problemu użyć wspomnianego programu, aby samodzielnie rozliczyć i wysłać PIT online. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba płacić księgowemu za rozliczenie podatków, co zazwyczaj pozwala zaoszczędzić od 50 do 100 PLN. Rozliczenie PIT jest na tyle proste, że bardzo często nawet osoba, która robi to po raz pierwszy, może od razu rozliczyć podatki dla swoich bliskich.

Gdzie znaleźć dodatkowe informacje na temat e-Urzędu Skarbowego?

Zarówno w przypadku składania papierowej deklaracji, jak i korzystania z wersji elektronicznej przez portal podatkowy, zawsze należy podać aktualny adres zamieszkania, co ma wpływ na wybór odpowiedniego urzędu skarbowego. Warto o tym pamiętać i nie sugerować się adresem zameldowania, który w tym przypadku jest nieistotny. Wiąże się z tym jednak dodatkowy obowiązek dla pracowników, którzy rozliczają podatki w Polsce. Jeżeli ktoś zmienił adres zamieszkania w ciągu 2022 r., powinien o tym jak najszybciej poinformować swojego pracodawcę. Dzięki temu firma będzie mogła wysłać PIT-11 do odpowiedniego urzędu skarbowego, co wyeliminuje konieczność składania później dodatkowych wyjaśnień.

Warto poznać, co dokładnie oferuje E-Urząd Skarbowy, dzięki czemu w momencie rozliczania PIT nie trzeba będzie tracić czasu na szukanie potrzebnych informacji. Szczegółowe informacje na temat usługi gov.pl znajdziesz w artykule opisującym e urząd skarbowy. Oczywiście najlepszym wyborem będzie logowanie do programu pozwalającego każdemu rozliczyć podatki samodzielnie i wysłanie gotowej deklaracji drogą elektroniczną. Dzięki temu e-urząd skarbowy otrzyma wszystkie informacje w wymaganym terminie. Dodatkową zaletą, z jaką wiążą się e podatki, jest to, że dużo wygodniej jest wszystko załatwiać online. Nie ma wówczas potrzeby odwiedzania poczty w celu wysłania dokumentów papierowych.

Jak rozliczyć PIT samemu i całkowicie za darmo?

W celu skorzystania z takiej możliwości wystarczy uruchomić ePITy, co można zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na zainstalowaniu programu na komputerze, dzięki czemu w dowolnym momencie będzie można rozliczyć ppe podatek, skorzystać z przysługujących ulg i oczywiście przesłać wypełnioną deklarację. Drugi sposób to twój ePIT w wersji online, dzięki czemu nie trzeba niczego instalować. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu kopii UPO, które stanowi dowód, że podatnik wypełnił swój obowiązek i rozliczył podatki w terminie. Wersja przeglądarkowa przyda się osobom, które nie mogą na swoim sprzęcie zainstalować nowego programu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Partnerzy serwisu:

Kryptowaluty2

© 2024  tradoro.pl - wszystkie treści w serwisie objęte prawem autorskim.
Pytania? Napisz do nas na adres: redakcja@medialink.pl