HomeBłędny wpis w BIK – gdzie mogę zgłosić?KredytyBłędny wpis w BIK – gdzie mogę zgłosić?

Błędny wpis w BIK – gdzie mogę zgłosić?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, w którym gromadzone są dane dotyczące spłaconych i aktualnie spłacalnych zobowiązań. Podmioty przekazujące informacje do tego zbioru są zobowiązane do ich zaktualizowania w przypadku spłaty, wygaśnięcia czy korekty wysokości pożyczek i kredytów, a także stwierdzenia ich nieistnienia. Należy to zrobić w ciągu 7 dni od powstania okoliczności, które uzasadniają wprowadzenie nowych danych. Do BIK mogą trafić niewłaściwe, błędne lub nieaktualne informacje, jednak istnieje sposób na skorygowanie takich nieprawidłowości.

Zamieszczanie danych w BIK

Zależnie od regularności spłat, informacje zamieszczone w Biurze Informacji Kredytowej mogą być pozytywne lub negatywne. Jeżeli klient wyrazi zgodę na ich przetwarzanie, dane dowodzące terminowego uiszczania rat są widoczne dla banków i podnoszą ocenę przy okazji zaciągania kolejnego kredytu. Informacje te świadczą o rzetelności kredytobiorcy, dzięki czemu budują pozytywną historię kredytową. Jeżeli wszystkie pożyczki ratalne zostały uregulowane terminowo, danych na ich temat nie warto usuwać z BIK. Inaczej wygląda to w przypadku zobowiązań spłacanych ze zwłoką. Dane dotyczące opóźnień powyżej 60 dni oraz faktu upłynięcia kolejnych 30 dni od momentu przekazania informacji przez bank, firmę pożyczkową czy SKOK mogą być przechowywane w bazie przez 5 lat bez zgody z klienta.

Przechowywanie danych z BIK

Negatywna historia w BIK nie przekreśla możliwości otrzymania kolejnego kredytu. Wiele zależ tak naprawdę od indywidualnej polityki kredytowej, jaką prowadzi dana instytucja. Wiele firm oferuje pożyczki na raty bez BIK, w przypadku których wnioskodawca nie jest weryfikowany w żadnych bazach lub informacje w nich zawarte nie mają wpływu na udzielenie finansowania. Dane z BIK da się usunąć w kilku sytuacjach. Klient banku może złożyć odwołanie zgody na przetwarzanie informacji po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego, bądź też po upływie terminu obowiązywania udzielonej wcześniej zgody. Dane są też usuwane po upływie pięcioletniego terminu przetwarzania danych bez zgody Klienta po wygaśnięciu zobowiązania. Informacje można też wyeliminować, jeżeli są one błędne lub trafiły do systemu BIK przez pomyłkę.

Nieprawidłowości w raporcie BIK

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek rozbieżności w raporcie BIK, należy zgłosić ten fakt bezpośrednio do podmiotu przekazującego dane. Skierowanie w tej sprawie musi zatem trafić do instytucji, która udzielała pożyczki klientowi. Biuro Informacji Kredytowej nie dysponuje uprawnieniami, które umożliwiałyby mu samodzielne wprowadzanie jakichkolwiek danych. Wynika to ze ściśle określonych przepisów prawa bankowego. Nie tylko precyzują one zasady przekazywania danych do BIK, ale też określają możliwości ich usuwania. W bazie tej znajdują się wszystkie informacje na temat zaciąganych zobowiązań kredytowych – zarówno w bankach, jak i firmach pożyczkowych czy SKOK-ach. Dane te widnieją w BIK przez cały okres, w którym spłacane są pożyczki na raty.

Usuwanie danych z BIK

Wpisy w BIK mogą być usuwane jedynie przez podmioty, które same takie informacje wprowadziły do bazy. W ten sposób system zabezpiecza przed ryzykiem, że niewypłacalny dłużnik sam wykreuje swoją historię kredytową i zyska szansę zaciągania kolejnych zobowiązań bez spłaty wcześniejszych. Jeżeli jednak w BIK znajdują się błędne lub nieaktualne dane, istnieje możliwość skorzystania z innych rozwiązań. Prawo bankowe dopuszcza możliwość cofnięcia zgody na przetwarzanie informacji przez bank lub firmę pożyczkową, jeżeli zobowiązanie zostało spłacone w terminie. Działanie to nie jest jednak zalecane, ponieważ pozytywne wpisy w BIK są bardzo pomocne przy zaciąganiu kolejnego kredytu. Dane można usunąć również w przypadku zobowiązań niespłaconych w terminie, jeżeli minęło 5 lat od ich finalnego uregulowania. Dotyczy to wyłącznie opóźnień powyżej 60, ponieważ tylko takie trafiają do BIK. Informacje są też usuwane, jeżeli kredytobiorca dowiedzie ich nieaktualności lub nieprawdziwości. W takim przypadku trzeba udowodnić błąd, który trafił do wpisu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Partnerzy serwisu:

Kryptowaluty2

© 2024  tradoro.pl - wszystkie treści w serwisie objęte prawem autorskim.
Pytania? Napisz do nas na adres: redakcja@medialink.pl